مصاحبه ریاست کوی دانشگاه به مناسبت هفته خوابگاهها

برگزاری برنامه های هفته سراهای دانشجویی در ۵ مجتمع خوابگاهی دانشگاه تهران

۰۳ دی ۱۳۹۷ | ۱۰:۰۸ کد : ۷۰۶۰ فرهنگی
تعداد بازدید:۲۹۸
امسال برنامه های هفته سراهای دانشجویی بطور مستقل در ۵ مجتمع خوابگاهی شامل خوابگاه کوی پسران، خوابگاه فاطمیه، مجتمع شهید چمران، خوابگاه متاهلین جلال و خوابگاه های پراکنده در سطح شهر، از تاریخ ۱۹ تا ۲۵ اردیبهشت با شعار سراهای دانشجویی و حمایت از کالای ایرانی برنامه ریزی شد.
برگزاری برنامه های هفته سراهای دانشجویی در ۵ مجتمع خوابگاهی دانشگاه تهران

امسال برنامه های هفته سراهای دانشجویی بطور مستقل در ۵ مجتمع خوابگاهی شامل خوابگاه کوی پسران، خوابگاه فاطمیه، مجتمع شهید چمران، خوابگاه متاهلین جلال و خوابگاه های پراکنده در سطح شهر، از تاریخ ۱۹ تا ۲۵ اردیبهشت با شعار سراهای دانشجویی و حمایت از کالای ایرانی برنامه ریزی شد.

دکتر محمد اسماعیلی، مدیر کل امور خوابگاه های دانشگاه تهران با اعلام این مطلب گفت: محور های برنامه که توسط صندوق رفاه دانشجویان وزارت متبوع اعلام شد شامل ۳ محور، برنامه های فرهنگی-ورزشی، برنامه های آموزشی، برنامه ها بازدید و نظر سنجی بود. بخش برنامه های فرهنگی-ورزشی، شامل برگزاری نمایشگاه عکس، نمایش فیلم، نمایش ورزش باستانی برگزاری مسابقات کتابخوانی، قرآن، مقاله نویسی، خاطره نویسی بود. همچنین در بخش بهسازی محیط، نظافت و توسعه سلامت، ایستگاه های سلامت شامل فعالیت های بهداشتی توسط مرکز بهداشت و درمان و بهداشت روان توسط مرکز مشاوره دانشگاه در مجتمع های خوابگاهی برگزار شد و اردوهای تهرانگردی و بازدید دانشجویان از نقاط دیدنی شهر نیز از جمله برنامه های اجرایی بوده است.

وی افزود: در بخش برنامه ورزشی، برنامه متنوع شامل مسابقات طناب کشی، پرتاب دارت فوتبال دستی و... برگزار شد. از دیگر برنامه ها اجرای موسیقی محلی، نمایش خیابانی، شعبده بازی، و نور افشانی و برگزاری مسابقات آشپزی، در مجتمع ها بود.

دکتراسماعیلی با اشاره به برنامه آموزشی برگزار شده در این هفته گفت: در این بخش برنامه های آَشنایی با آسیب های ناشی از مواد مخدر، مشروبات الکلی و قرص های روان گردان برگزار شد و در غرفه های مربوط به سلامت جسم و روان، پزشکان و روانشناسان مستقر شده و ارا ُه خدمات نمودند.

وی افزود: همچنین کارگاه های مربوط به رژیم های تغذیه، همایش های یک روزه شامل بازدید از مراکز کار آفرینی، امکانات ورزشی، بهداشت و تغذیه سالم، مهارتهای زندگی و استفاده آگاهانه از فضاهای مجازی در برنامه هفته خوابگاهها برنامه ریزی و اجرا گردید.

مدیر کل امور خوابگاه های دانشگاه در ادامه گفت: در بخش بازدید و نظر سنجی، تعدای از نمایندگان مجلس و مسئولان شهری از مجتمع های خوابگاهی بازدید کردند و با سیستم های داخل دانشگاه و محیط زندگی دانشجویان آشنا شدند و برای مدیریت بهتر آن اعلام نظر کردند. همچنین از دانشجویان توسط اعضای شورای صنفی راجع به انواع فعالیتها در مجتمع های خوابگاهی نظر سنجی شد.

دکتر اسماعیلی درباره نامگذاری روزهای هفته سراهای دانشجویی گفت: روز اول به نام خلاقیت، کار آفرینی و حمایت از ایده های دانشجویی، روز دوم به نام خیران و حامیان رفاه دانشجویی، روز سوم به نام سراهای با نشاط با توسعه امکانات ورزشی، روز چهارم به نام اعتلای حقوق شهروندی، امید آفرینی و انسجام ملی، روز پنجم به نام سرای دانشجویی بهداشت و تغذیه سالم و روز ششم به نام دانشجو پیشرو در اصلاح الگوی مصرف، نامگذاری شده است.

وی افزود: روز آخر نیز به عنوان مهارتهای زندگی و استفاده آگاهانه از فضای مجازی نامگذاری شده است که مراسم اختتامیه، ۲۶ اردیبهشت ماه بصورت مجزا در خوابگاه کوی پسران و مجمع خوابگاهی شهید چمران (مجتمع دختران) برگزار خواهد شد.

مدیر کل امور خوابگاه های دانشگاه تهران درباره برنامه آتی در جهت بهسازی محیط های خوابگاهی گفت: بطور خاص رسیدگی به امور پیرامونی و محیطی مجتمع های خوابگاهی مانند رسیدگی به فضای سبز و ایجاد نشاط در محیط را در دستور کار قرار داده ایم.

وی افزود: از سال گذشته برنامه توسعه دانشگاه سبز و برای خوابگاه ها به نام سرای سبز در دستور کار قرار داده شد و در این راستا، تعدادی کمیته با حضور دانشجویان و مسئولان خوابگاهی ایجاد کردیم. در این کمیته ها پروژه های مربوط به آن را پیگیری می‌کنیم به عناون مثال سال گذشته در مجتمع خوابگاه متاهلین «پروه آب خاکستری» اجرا شد که بخشی از آب فاضلاب، بعد از تصفیه به مصرف فضای سبز می‌رسد که باعث افزایش بهره وری در مجموعه می‌شود. امسال این طرح را برای سایر مجتمع های خوابگاهی دنبال می‌کنیم.

اسماعیلی گفت: از سایر اقدامات، بحث تغذیه ارگانیک در مجتمع های خوابگاهی است و قصد داریم مصارف مربوط به داخل کوی را از طریق گلخانه ها تامین کنیم تا به این وسیله به افزایش ارافه غذای سالم به دانشجویان کمک کنیم.

وی افزود: در زمینه تولید برق مورد نیاز از طریق پنل های خورشیدی، فعالیتهایی را آغاز کرده ایم و امیدواریم امسال بصورت پایلوت در یک یا دو مجتمع خوابگاهی آن را پیاده سازی کنیم. همچنین آموزش دانشجویان در زمینه کارآفرینی را دستور کار قرار داده ایم. این کار باعث افزایش انگیزه دانشجویان برای تحصیل و کمک به اشتغال آنها در آینده و استفاده بهینه از اوقات فراغت دانشجویان در محیط‌های خوابگاهی می‌شود.


نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.